Czym smakuje kawa

Czym smakuje kawa?

Wyobraź sobie znawcę francuskiego wina. Z uwagą podnosi kieliszek do ust. Opowiada o aksamitnej gęstości w ustach, aromatycznych nutach egzotycznych przypraw i smaku dojrzałych wiśni. Czy wiesz, że tak samo można opisać i celebrować smak dobrej kawy?

Karmel, smoła i cytrusy. Czym właściwie smakuje kawa?

No dajcie spokój, po co komplikować sobie życie? Kawa ma smakować kawą! Ma być gorzka, aromatyczna i …dobra.
No właśnie, dobra. Zastanawialiście się kiedyś, co sprawia, że espresso lub americano nam smakuje?
Na nasze wrażenia po pierwszym łyku kawy wpływają jej aromat, smak — słodycz, gorycz i kwasowość, oraz body.

Słodka i kwaskowa, bez cytryny i słodzenia

To mit, że kawa jest wyłącznie gorzka. I mówimy tu o kawie zupełnie naturalnej, która nie została posłodzona. Można w niej odnaleźć różne odcienie słodyczy, opisywane jako karmelowe, miodowe czy owocowe. Jeśli nie jest zbyt ciemno wypalona, kawa może też mieć fascynującą kwaskowatość wiśni, jagód lub cytrusów.

Ratunku! Czemu ta kawa jest kwaśna?

Kawa, którą znajdziemy w lokalnym sklepie to najczęściej mieszanka arabiki i robusty, ciemno wypalona, gorzka, bez kwasowości, w stylu czekoladowego włoskiego espresso. Do takiej kawy jesteśmy przyzwyczajeni. Jasno lub średnio palona, najwyższej jakości arabika potrafi pokazać zaskakujące, kwaskowe nuty malin, pomarańczy czy cytryn. Zamówiliście kawę w modnej kafejce i wydaje się Wam podejrzanie herbaciano-owocowa? To nie błąd, a bogactwo smaku. Próbujcie różnych kaw, eksperymentujcie, szukajcie ulubionych proporcji słodyczy, goryczy i kwaskowatości. Piękno kawy jakości speciality tkwi w jej różnorodności. Chcecie poznać naturalne kawy z całego świata? Nie szukajcie na półkach supermarketów. Zapraszamy do naszego sklepu!

Wady kawy — jak nie powinna smakować i pachnieć kawa wysokiej jakości

Po czym poznać, że kawa jest złej jakości? Wady kawy to m.in. zapachy pleśni, smolistej spalenizny, rozgrzanej gumy czy mokrego kartonu. Taki zapach może oznaczać zepsute, niskiej jakości ziarno lub nieodpowiedni proces wypalania. Z kolei stara, zleżała kawa prawie nie ma aromatu lub pachnie stęchlizną. A kiedy mówimy o wadliwym smaku? Czekoladowa gorzkość tak, ale przyprawiającej o dreszcze, spalonej goryczy mówimy nie. Delikatna, owocowa kwasowość jest pożądana, ale kwaśna cierpkość, od której drętwieje język to wada kawy. Tak jak w życiu, w dobrze zaparzonej kawie ważna jest równowaga. W dobrym espresso potrzebny jest balans między słodyczą, goryczą i kwasowością.

Cielistość kawy, czyli body

Czym jest body? To uczucie gęstości i trwałości. Jeśli wrażenia smakowe zostają na języku długo po przełknięciu, właśnie próbujecie kawy o dużej cielistości, czyli o pełnym body. Cielistość kawy zależy od zawartości naturalnych tłuszczy.

Naturalny złożony bukiet, a kawa smakowa

Pamiętajmy, że mówimy o nutach aromatycznych i często ulotnych posmakach, które można odnaleźć w naturalnej kawie bez dodatków. Nuta dzikiej wiśni w czerwonym winie to coś innego niż wino wiśniowe, choć jedno i drugie może być doskonałe. Kawa smakowa zostaje wzbogacona w procesie wypalania o dodatki aromatyczne. Po zaparzeniu kawa aromatyzowana daje efekt podobny do kawy z syropem (ale bez dodatku cukru!). Można ją też porównać do kawy przygotowanej z dodatkiem przypraw. Macie ochotę na kawę o smaku amaretto, marcepanu lub … banana? Sprawdźcie nasz szeroki wybór kaw smakowych.

Co wpływa na smak dobrej kawy ziarnistej?

Pochodzenie, czyli miejsce uprawy (terroir)

Gleba, klimat, nasłonecznienie to wszystko ma wpływ na smak i intensywność aromatu. Zarówno w przypadku kawy jak i wina. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do oznaczenia pochodzenia najlepszych butelek i … najlepszych ziaren! Na opakowaniach kawy znajdziesz takie opisy jak Etiopia Yirgacheffe, Brazylia Santos czy Kostaryka Tarrazzu — to oznaczenia regionów produkcji tak jak Bordeaux, Szampania czy Dolina Loary w przypadku wina.

Metoda obróbki, odmiana i gatunek kawy

Kawa to owoc, a do parzenia używamy wyłącznie ziarna. To, w jaki sposób zostanie usunięta pulpa wokół ziarna, na sucho czy na mokro, wpływa na smak kawy. Kawy obrabiane na mokro są lżejsze i bardziej owocowe. Ziarna obrabiane na sucho dają słodką, gęstą kawę ze zredukowaną kwasowością.

Poczuj więcej, czyli czy warto trenować kubki smakowe?

Smak zmienia się z czasem i  całe szczęście! Pamiętacie zachwyt nad cappuccino w proszku popularnym kilkanaście lat temu? Albo podeszwowe hamburgery z budki na dworcu? Dziś pewnie byście ich nie tknęli. Nie są ani smaczne, ani zdrowe. Smak warto trenować, próbując różnego rodzaju wysokiej jakości kaw. Z czasem wzrasta czułość receptorów smakowych i wyostrza się węch. Zwyczajnie czujemy więcej. Uczymy się rozpoznawać bardziej subtelne, złożone smaki i aromaty. Oprócz dobra/niedobra kawa umiemy powiedzieć dlaczego. Określić, że w jednej kawie przeszkadza nam zbytnia gorycz, w drugiej zachwyca aromat orzechów, a w trzeciej doceniamy delikatną, brzoskwiniową kwasowość. Co robić, żeby jeszcze bardziej docenić smak kawy? Zwolnić, być uważnym, dać sobie czas na to, żeby celebrować chwilę przerwy w codziennym zabieganiu. Docenić tu i teraz, na przykład z filiżanką doskonałej Etiopii Yirgacheffe.

Shopping Cart
Scroll to Top