Czym smakuje kawa?
Wyobraź sobie znawcę francuskiego wina. Z uwagą podnosi kieliszek do ust, opisując aksamitną gęstość w ustach, aromatyczne nuty egzotycznych przypraw i smak dojrzałych wiśni. Czy wiesz, że podobnie można opisać i celebrować smak dobrej kawy?
Karmel, smoła i cytrusy. Czym właściwie smakuje kawa?
Nie komplikujmy sobie życia: kawa ma smakować kawą! Powinna być gorzka, aromatyczna i… dobra. Ale co sprawia, że espresso lub americano smakuje tak dobrze? Na nasze wrażenia po pierwszym łyku kawy wpływają jej aromat, smak (słodycz, gorycz i kwasowość) oraz body.
Słodka i kwaskowa, bez cytryny i słodzenia
To mit, że kawa jest wyłącznie gorzka. Mówimy tu o kawie zupełnie naturalnej, która nie została posłodzona. W kawie można odnaleźć różne odcienie słodyczy, opisywane jako karmelowe, miodowe czy owocowe. Jeśli kawa nie jest zbyt ciemno wypalona, może mieć fascynującą kwaskowatość wiśni, jagód lub cytrusów.
Ratunku! Czemu ta kawa jest kwaśna?
Kawa dostępna w lokalnym sklepie to najczęściej mieszanka arabiki i robusty, ciemno wypalona, gorzka, bez kwasowości, typowa dla czekoladowego włoskiego espresso. Do takiej kawy jesteśmy przyzwyczajeni. Jasno lub średnio palona, najwyższej jakości arabika potrafi pokazać zaskakujące kwaskowe nuty malin, pomarańczy czy cytryn. Jeśli zamówiliście kawę w modnej kafejce i wydaje się Wam podejrzanie herbaciano-owocowa, to nie błąd — to bogactwo smaku! Próbujcie różnych kaw, eksperymentujcie i szukajcie ulubionych proporcji słodyczy, goryczy i kwaskowatości. Piękno kawy jakości specialty tkwi w jej różnorodności. Chcecie poznać naturalne kawy z całego świata? Nie szukajcie na półkach supermarketów. Zapraszamy do naszego sklepu!
Wady kawy: Jak nie powinna smakować i pachnieć kawa wysokiej jakości
Jak rozpoznać, że kawa jest złej jakości? Wady kawy to m.in. zapachy pleśni, spalenizny, rozgrzanej gumy czy mokrego kartonu. Taki zapach może oznaczać zepsute, niskiej jakości ziarno lub niewłaściwy proces wypalania. Stara, zleżała kawa prawie nie ma aromatu lub pachnie stęchlizną. W przypadku wadliwego smaku, czekoladowa gorzkość jest w porządku, ale przyprawiająca o dreszcze, spalona gorycz — zdecydowanie nie. Delikatna, owocowa kwasowość jest pożądana, ale kwaśna cierpkość, od której drętwieje język, to wada kawy. Tak jak w życiu, w dobrze zaparzonej kawie ważna jest równowaga. W dobrym espresso kluczowy jest balans między słodyczą, goryczą i kwasowością.
Cielistość kawy, czyli body
Czym jest body? To uczucie gęstości i trwałości. Jeśli wrażenia smakowe zostają na języku długo po przełknięciu, właśnie próbujecie kawy o dużej cielistości, czyli o pełnym body. Cielistość kawy zależy od zawartości naturalnych tłuszczy.
Naturalny złożony bukiet, a kawa smakowa
Pamiętajmy, że mówimy o nutach aromatycznych i ulotnych posmakach, które można odnaleźć w naturalnej kawie bez dodatków. Nuta dzikiej wiśni w czerwonym winie to coś innego niż wino wiśniowe, choć jedno i drugie może być doskonałe. Kawa smakowa zostaje wzbogacona w procesie wypalania o dodatki aromatyczne. Po zaparzeniu kawa aromatyzowana daje efekt podobny do kawy z syropem (ale bez dodatku cukru!). Macie ochotę na kawę o smaku amaretto, marcepanu lub banana? Sprawdźcie nasz szeroki wybór kaw smakowych!
Co wpływa na smak dobrej kawy ziarnistej?
Pochodzenie, czyli miejsce uprawy (terroir)
Gleba, klimat i nasłonecznienie mają ogromny wpływ na smak i intensywność aromatu. Zarówno w przypadku kawy, jak i wina. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do oznaczenia pochodzenia najlepszych butelek i… najlepszych ziaren! Na opakowaniach kawy znajdziesz opisy takie jak Etiopia Yirgacheffe, Brazylia Santos czy Kostaryka Tarrazzu — to oznaczenia regionów produkcji, tak jak Bordeaux, Szampania czy Dolina Loary w przypadku wina.
Metoda obróbki, odmiana i gatunek kawy
Kawa to owoc, a do parzenia używamy wyłącznie ziarna. To, w jaki sposób zostanie usunięta pulpa wokół ziarna (na sucho czy na mokro), ma duży wpływ na smak kawy. Kawy obrabiane na mokro są lżejsze i bardziej owocowe, podczas gdy ziarna obrabiane na sucho dają słodką, gęstą kawę ze zredukowaną kwasowością.
Poczuj więcej, czyli czy warto trenować kubki smakowe?
Smak zmienia się z czasem, co jest wspaniałe! Pamiętasz zachwyt nad cappuccino w proszku popularnym kilkanaście lat temu? Dziś pewnie byś tego nie tknął. Smak warto trenować, próbując różnego rodzaju wysokiej jakości kaw. Z czasem wzrasta czułość receptorów smakowych i wyostrza się węch. Uczymy się rozpoznawać bardziej subtelne, złożone smaki i aromaty. Nie tylko mówimy, że kawa jest dobra lub niedobra, ale potrafimy określić, dlaczego. Określamy, że w jednej kawie przeszkadza nam zbytnia gorycz, w drugiej zachwyca aromat orzechów, a w trzeciej doceniamy delikatną, brzoskwiniową kwasowość. Co robić, aby jeszcze bardziej docenić smak kawy? Zwolnij, bądź uważny i daj sobie czas, by celebrować chwilę przerwy w codziennym zabieganiu. Doceniaj tu i teraz, na przykład z filiżanką doskonałej Etiopii Yirgacheffe.