Jak zrobić pyszną kawę

Jak zrobić pyszną kawę?

Czy pijesz kawę z rana, czy po południu, podczas pracy czy na spotkaniu towarzyskim, umiejętność przygotowania filiżanki napoju bogów tak, aby wydobyć wszystkie jego wspaniałe właściwości, jest nieoceniona!
Wydawałoby się, że pytanie, jak zaparzyć kawę na stronie dla kawoszy jest trochę nie na miejscu, ale zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, na które jako konsumenci kawy mamy wpływ na ostatnim etapie przygotowywania naszego ulubionego napoju. A zatem – jak zrobić dobrą kawę?

  1. Wybierz rodzaj kawy

Kawa rozpuszczalna jest wygodna w przygotowaniu np. w podróży, jednak dla potrzeb tego artykułu skupimy się na kawie ziarnistej.
Możesz zemleć ją samodzielnie lub kupić od razu kawę mieloną. Zwróć uwagę na grubość zmielenia ziaren – najprostsza zasada jest taka, że im dłużej fusy pozostają w kontakcie z wodą, tym grubiej zmielonych ziaren należy użyć. Zmielona prawidłowo dobra kawa – przepis na wspaniałe doświadczenie gotowy.

Zbyt drobno zmielone ziarna użyte np. do cold brew sprawią, że kawa będzie cierpka! Jeśli chodzi o wybór: arabika czy robusta, poświęcimy temu osobny artykuł. Większość kaw dostępnych na rynku to łagodna arabika lub mieszanka arabiki z bardziej wyrazistą robustą, ale nie ma tu jednej prawidłowej odpowiedzi – spróbuj kilku rodzajów kawy i zdecyduj, która jest najsmaczniejsza!

  1. Przefiltruj wodę

Im czystszej wody używasz do przygotowywania kawy, tym mniej różnych smaków będzie konkurować z jej aromatem.
Warto najpierw przepuścić wodę przez najprostszy filtr.
Na pewno nie należy używać do parzenia kawy wody mineralnej – lepiej zostawić ją do picia bezpośrednio, a parzenie kawy przeprowadzać z użyciem wody filtrowanej.
Czyść też regularnie miejsca, które są narażone na gromadzenie się kamienia i osadów wapiennych – np. zbiornik na wodę w ekspresie, czajnik czy dzbanek.

  1. Odmierz odpowiednią ilość kawy

Jak przygotować kawę w ilości odpowiedniej dla jednej osoby, a jak dla kilkorga? O ile nie przygotowujesz zalewajki, naczelna zasada brzmi: na każdy kubek wsyp dwie łyżki kawy. Czyli jeśli przygotowujesz napój dla jednej osoby – wsyp dwie łyżki, dla dwóch osób – cztery łyżki, dla stu osób… no, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrobić kawę dla stu osób na raz, dysponując tylko jednym ekspresem, to masz w sobie coś ze społecznika!
Ale zasada będzie ta sama – dwie łyżki kawy na kubek.

  1. Temperatura wody

Przygotowywanie kawy wymaga wody o temperaturze około 90 stopni. Niższa temperatura nie wydobędzie wspaniałych aromatów, a nawet może kawę ich w ogóle pozbawić, zaś przy zbyt wysokiej temperaturze wody olejki eteryczne w kawie się spalą i napój będzie gorzki. Jeśli przygotowujesz kawę w ekspresie, to nie masz co się martwić – maszyna sama dostosuje temperaturę.

Jeśli używasz np. slowpresso, chemexu albo dripa (dla laików – jeśli zalewasz kawę wodą z czajnika), po zagotowaniu wody daj jej chwilę odpocząć, aby była gorąca, ale nie wrząca. Dobrym pomysłem jest wstępne zwilżenie nieco kawy w filtrze, a następnie wlanie pozostałej odmierzonej wody do zbiornika.

  1. Nie zwlekaj!

Po zaparzeniu podaj kawę od razu – w przeciwnym razie jej aromat się ulotni i nie będzie tak smaczna! Aby kawa nie stygła zbyt szybko, możesz podgrzać filiżankę przed podaniem. Dzięki temu zachowasz większość olejków eterycznych, które nadają kawie niepowtarzalny aromat! Jak podgrzać filiżankę?

Wystarczy przepłukać ją gorącą wodą lub parą z końcówki do spieniania mleka. Jest to ważne szczególnie jeśli pijesz małą kawę, np. espresso – ponieważ jest jej mało, stygnie jeszcze szybciej. A jeśli jeszcze dolejesz do swojej kawy zimnego mleka, jej temperatura spadnie o kolejne kilka stopni… warto więc wyjąć mleko do kawy z lodówki wcześniej, aby zdążyło się nieco ogrzać, albo nawet wstępnie je podgrzać.

Przepis na pyszną kawę gotowy! Jak widzisz, przygotowanie kawy wcale nie jest trudne, o ile pamiętasz o kilku ważnych sprawach. Szkoda marnować dobrą kawę, przygotowując ją w nieprawidłowy sposób. Dzięki naszym poradom picie kawy będzie jeszcze większą przyjemnością. Zafunduj sobie chwilę relaksu z czarnym napojem, który pobudzi cię do działania na resztę dnia!

Shopping Cart